לא אחת אני נתקלת בלקוחות שמגיעים אליי כמה שנים לאחר שרכשו נכס וגילו להפתעתם ביום בהיר אחד שהנכס אינו רשום על שמם בטאבו.

בדרך כלל הם מגלים זאת כשהם באים למכור את הנכס, ואז הקונה הפוטנציאלי בודק בטאבו ושואל אותם מדוע הנכס אינו רשום על שמם או כשהם מעוניינים להתחיל לבנות/ לעשות תוספת בנייה, ונדרשים במסגרת הבקשה להיתר בנייה להציג נסח טאבו או אישור זכויות מרמ"י (רשות מקרקעי ישראל) המוכיח את בעלותם בנכס.
ברוב המקרים מדובר באנשים מאוד מסודרים שמגיעים אליי עם תיק מסמכים מסודר ובו חוזה המכר, הוכחה על תשלום מס רכישה...
אלא שברוב המקרים יש לכל היותר הערת אזהרה על שמם בטאבו, כיוון שמיד לאחר שהם נכנסו לדירה הם שכחו לוודא עם עורך דינם או עורך הדין מטעם הקבלן שהסתיימה העברת הזכויות על שמם בטאבו, ולא קיבלו לידיהם שטר בעלות ונסח טאבו המוכיחים את בעלותם בנכס.
בתוך כל השמחה של מעבר לבית חדש חשוב מאוד לא לשכוח לבדוק שהעברת הבעלות בטאבו הושלמה.


לפי סעיף 7 לחוק המקרקעין , תשכ"ט- 1969:
"7. (א) עסקה במקרקעין טעונה רישום; העסקה נגמרת ברישום, ורואים את השעה שבה אישר הרשם את העסקה לרישום כשעת הרישום.
(ב) עסקה שלא נגמרה ברישום רואים אותה כהתחייבות לעשות עסקה".
דהיינו, כל זמן שלא הושלם הרישום בטאבו יש בידיכם רק זכות חוזית ולא קניינית, כאשר מעמדה של זכות חוזית נחות יותר.
בנוסף אם חלו שינויים לאורך השנים למשל נפטר אחד הבעלים בנכס, נעשה הסכם שיתוף, סיימתם לשלם את המשכנתא על הנכס, התגרשתם וכדו' יש לדאוג לעדכן את הרישום בטאבו ו/או ברמ"י.
ככל שחולף הזמן השלמת הרישום בטאבו עלולה להיות מסובכת ויקרה יותר, כך למשל מסמכים עלולים ללכת לאיבוד, החברה שקניתם ממנה את הנכס עלולה להתפרק וכדו'.
כבר היה לי מקרה בו לקוח מאוד מסודר החליט ביום בהיר לעשות תוספת בנייה בביתו, ובמסגרת הבקשה להיתר בנייה גילה לתדהמתו שהבית אינו רשום על שמו למרות שחלפו 20 שנה מאז שרכש אותו ולמרות ששילם את מלוא שכר הטרחה לעוה"ד שייצג אותו.
הבית היה רשום עדיין ע"ש החברה שמכרה לו את הנכס, וזו בינתיים הספיקה להתפרק. בכדי להשלים את העברת הזכויות על שמו ברמ"י ובטאבו נאלצתי בין היתר לאתר את הבעלים של החברה שהתפרקה.
קחו גם בחשבון, שכל זמן שהנכס אינו רשום על שמכם בטאבו אתם עלולים להפסיד קונים פוטנציאליים, שיסרבו לרכוש מכם את הנכס במצב זה ויסרבו להמתין עד שתסדירו את הרישום בטאבו.
כיוון שכך אני ממליצה לכם להקדיש 10 דקות מזמנכם ולהיכנס לקישור הבא בעלות של כ- 15 ש"ח תוכלו להוציא נסח טאבו ולוודא אם הבית שלכם רשום נכון להיום על שמכם:
https://ecom.gov.il/Counter/alternative/tabuNesach/Homepage.aspx?counter=10&catalog=1&category=tabuNesach&language=he

במידה והבית שלכם אינו רשום עדיין בטאבו אלא רק ברמ"י, היכנסו לקישור הבא:
http://www.land.gov.il/ishurZchuyot/agrotRashi.aspx?op=agrIshurZchuiot

אם הבעלות בנכס אינה רשומה על שמכם בטאבו ו/או ברמ"י אני ממליצה לכם לחזור לעוה"ד שייצג/ה אתכם בעסקה (במידה וקניתם את הנכס מחברה קבלנית אני ממליצה ליצור קשר גם עם עוה"ד מטעם החברה) ולבדוק מדוע הבעלות בנכס אינה רשומה על שמכם.
בכל שאלה או בעיה אתם מוזמנים גם ליצור איתי קשר ולבוא לפגישת ייעוץ, ואני אשמח לעזור לכם כמיטב יכולתי.